Всички банкери да бъдат арестувани! Всички банки живеят на гърба ни! Всичко друго е в криза, а банките отварят нови и нови офиси с нашите пари! Да се опростят всички незаконни лихви, класифицирани като месечни такси, такси за поддръжка, такса за уведомително писмо и т.н.!
Примерно взимаш заем от 100 лв с лихвен процент 1% на месец. Това означава, че трябва да плащаш лихва 1 лв на месец. Обаче ти слагат такса за поддръжка на кредита в размер на 2 лв/месец... И реалната лихва, която плащаш, е 3 лв, т.е. 3% - три ПЪТИ повече от обявеното и договореното!
Съгласен съм с това, че има странни такси по сметките на хората включително и по моята тип такса "пренос" и т.н. обаче лихвените проценти и контрола по тях се осъществява много строго и в момента и просто трябва да гледате какво подписвате. Заем от 100 лева с 1% месечна лихва не означава по 1 лев на месец ами зависи дали лихвата е проста или капитализирана, това е опоменато в договора задължително.
Арест ако има нарушение на закон. Как да се промени законът за банките, Как да се сложи контрол и какъв над именно тези скрити схеми като добавяне на такси и наказателни лихви които противоречаха на европеиското законодателство. Аз съм ЗА нов закона за банковото дело. И Против Арест за всички банкери.
Съгласен съм за обсъждането на тази идея, но първото нещо което трябва да се случи е да се премине към гражданско управление за да може след това да реализираме и исканията си към банките, корпорациите и всичко останало което решим. Първо трябва да променим системата за да можем да създадем заедно едно здраво и щастливо общество.
Затворите в България и без това вече са препълнени. Банкерите са много хора. Повечето от тях дори се занимават с неща, които изобщо нямат общо с личното банкиране.
Да се промени Закона за кредитните институции, който позволява на всички видове висшисти да работят като банкови служители. Да бъде променен, и само висшисти с Икономическо образование ( финанси, счетоводство и контрол, банково дело)
Като икономист ви казвам, че банковата система е в основата на добре работещата икономика. Съгласен съм, че нашата банкова система съвсем не е идеална, но тя трябва да се реформира, а не да се разрушава.
Събирането на плащанията по кредити по домовете на клиентите да бъде забранено със закон, както и други унижаващи личността практики - като посещения на работното място на длъжника.
Средствата от помощта за физически лица за енергийна ефективност в дома (от фонд „Козлодуй“) да се дават директно на гражданина като отстъпка при закупуване на оборудването - и да не бъде принуждаван да мине през механизма на банковия кредит при който от помощ 30% банката получава 20%, а за гражданина остават максимум 10%.
Да се въведе задължителен минимум на банковия резерв от поне 50%.Постепенно да се елиминират кредитите и лихвите, които създават парични средства от нищото - реално банките забогатяват като "преотдават" нашите пари, а дадените пари всъщност започват да съществуват като активи (пари) на притежателя на депозита и на кредитоискателя-буквално се УДВОЯВАТ! Какво се случва с вашите пари - стойността им става наполовина! Ако този процес продължи при 10% б. резерв може да се създадат парите още 9 пъти.
В момента Кредитни Финансови институции лицензирани от БНБ работят без контрол с лихвени проценти надвишаващи 100% - пример: Eeasy Credit с 275% лихвен процент. Да се регламентира със закон максимален позволен лихвен процент, който се смята за морален. В другите страни неморално високият (лихварски) лихвен процент и лихварството са престъпно наказуеми!
Да се регламентира при кои обстоятелства банката ще открива разплащателни сметки на физически лица - с ежемесечни такси и без да плаща лихви върху депозираните суми. Да се регламентира, че изплащането на заплата не е основание банката да принуждава клиентите да откриват разплащателни сметки, а заплатите трябва да се превеждат в която и да е посочена от клиента спестовна сметка. (В други страни заплатите се плащат в депозитни/спестовни сметки с преференциален лихвен процент и други преференциални условия поради стремежа на банките за привличане на такива клиенти.)
2. Електронните плащания към държавата и към фирмите предоставящи обществени услуги (електричество, вода и т.н.) да се извършва директно в Интернет страницата на държавната служба или компанията предоставяща услугата, без задължение за регистрация в частна фирма-посредник в плащанията и монополист – например eBG.
При изплащането на субсидии поддържането на разплащателна сметка от физически лица с ежемесечни такси намалява до такава степен сумата на субсидията, че в някои случаи титулярът на субсидията не само не получава нищо в крайна сметка, но дори дължи такси на банката.
Loan sharking & Loan sharks: A person who lends money in exchange for its repayment at an interest rate that exceeds the percentage approved by law and who uses intimidating methods or threats of force in order to obtain repayment. In most jurisdictions Usury laws regulate the charging of interest rates. Loan sharking violates these laws, and in many states it is punishable as a criminal offense. The usual penalty imposed is a fine, imprisonment or both.
Да се премахне монопола на банките и други частни фирми в разплащанията на гражданите с държавата (който е наложен противозаконно от самата държава): 1. Плащанията на всички данъци, такси, осигурителни вноски и т.н. към държавата – включително и такси за услуги, както и плащанията от държавата (напр. субсидии) - да става на каса на държавната служба, като други методи на разплащане също да са възможни но не задължителни (напр. заплащане с дебитна/кредитна карта на POS термиал на самата служба)
Взимаш заем от 100 лв и трябва да го върнеш примерно за 10 месеца по 12 лв. По закон закъснели плащания се олихвяват с ОЛП+10%. Ако забавиш една вноска, трябва да ти я олихвят с 10-15% годишна лихва за периода на забавянето. Това са стотинки от тези 12 лв, които си забавил. Но ти начисляват 15 лв "такса за уведомяване" и заобикаляйки закона, те облагат с над 100 ПЪТИ по-голяма лихва за забавянето, което си направил!
Не съм съгласна с всичко,но банките се възползват от по-необразованите хора и ги "убеждават"кое е по-добро!Никой не ме кара да подписвам,но когато си в нужда и ти извиват ръцете,понякога подписваш и после ти вадят душата!Независими експерти или по разумен вариант,който да преценява дали в банката има тенденция -да ми вземе всичко или да си получи кредита!И институция която да се занимава основно с това!Под егидата на гражданите!Все пак рекламата е че ни помагат,нали?!
Като консуматор, всеки е облъчван от реклами, които му внушават, че: а) има нужда от нещата, които иначе биха били само желания; б) ако не притежава повече и по-красиви вещи е беден; в) материалният статус е единственото, което си струва да се мери. Нито едно от нещата не е нужно, за да се постигне щастие. банките разчитат на точно този аспект на консуматорството, алчността и завистта. Единственото, което правят банките, е да предоставят възможност за развитие на тези пороци. Това е важното.
Не защитавам банките, но навсякъде е обявен ГПР, който е показател за реалната цена на кредита! Не се заблуждавайте от това, което се тиражира в рекламите, а четете внимателно това, което подписвате. В крайна сметка никой не е принуден на сила да тегли кредит от определена банка - пазарът е свободен!
Това са твърде леви убеждения, които освен че не биха срещнали широко обществено одобрение, при евентуалната им реализация, биха върнали страната ни десетилетия назад. Призовавам всички да се запознаят с историята и темите за обсъждане да са за градивни, а не деструктивни мерки. Притеснително е на колко хора в този форум идеята се е сторила добра... Има какво да се направи в банковия сектор, сега това е на дневния ред по целия свят. Но пътят е мирен!
Когато падна либора, банките едностранно си въведоха други "референтни" лихвени проценти. Сега трябва да ги съдиш, за да си върнеш надвзетите пари. Но колко хора имат времето, средствата и нервите да го направят!? Съда вече се изказа за това и лихвите следва да се надчислят според либора, а не според т.нар. референтни лихви на банките, но малко хора са наясно с това и/или не смеят да отидат в съда!
Лихварство и лихвари: лице, което заема пари в замяна на тяхното изплащане при лихвен процент, който надхвърля процента, одобрен със закон и което използва методи на сплашване или заплаха със сила, за да получи плащането. В повечето юрисдикции закони за лихварството регулират прилаганите лихвени проценти. Лихварството е нарушение съгласно тези закони и в много държави се наказва като престъпление. Обичайната наложено наказание е глоба, затвор или и двете. В Германия се наказва с до 3 години лишаване от свобода, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода от 6 месеца до 10 години.
Лихварство и лихвари: лице, което заема пари в замяна за тяхното изплащане при лихвен процент, който надхвърля процент, одобрен със закон и което използва методи на сплашване или заплахи със сила, за да получат плащането. В повечето юрисдикции закони за лихварството регулират прилаганите лихвени проценти. Лихварството е нарушение съгласно тези закони и в много държави се наказва като престъпление. Обичайната наложено наказание е глоба, затвор или и двете. В Германия се наказва с до 3 години лишаване от свобода, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода от 6 месеца до 10 години.
Забрана за едностранната промяна на лихвите и останалите параметри по договорите за кредит. Да се наложи забрана на банките при промяна на собствената си методология за изчисляването на базовия=референтен лихвен процент да го налагат на вече съществуващите кредити. Отмяна на пар.1, т.6 от Допълнителните разпоредби на Закона за потребителския кредит, даващ право на банките да изменят базовия=референтен лихвен процент по кредитите чрез промяна на собствената си методология за изчисляването му. ("Референтен лихвен процент" е лихвеният процент, който кредиторът използва като базов при изчисляване на лихвения процент по кредита. Той представлява пазарен индекс или индекс, който се изчислява от кредитора по определена от него методология. ...)
Добре, хайде да не са всички банкери, но най-фрапантните и нагли случаи - да си получат заслуженото. Освен това не пречи да се преразгледат договорите за раздадени вече кредити и да се върне надвзетото (абсолютно нечестно) от банките на кредитополучателите. Прав е Деян Василев - кратка и ясна информация за цената на кредита, а не десетки страници с цел всичко да е объркано и да се ограбва обикновеният "клиент".
Не всеки е финансов експерт, затова и на мен тази "капитализирана" лихва не ми говори нищо. Освен това условията при почти всички банки са едни и същи, което за мен е монопол. Трябва да има яснота в договорите и ако се наложи дори разговорите между клиент и банкер да бъдат записвани.
не трябва 'арест', трябва контрол. и този контрол трябва да е независим и прозрачен, а не лобистски.
Аз съм ЗА нов закон за банковото дело. И против Арести за всички банкери. Да има закони да се регламентират нещата и които ги нарушава да му бъде търсена отговорност. Добър закон който да защитава правата на хората и да гарантира стабилност на банките. И постояннен стриктен контрол от страна на държавата с участието на гражданите с 50% гражданска квота.
Абсолютно. И аз не купувам Бентли, като не мога да си го купя. А това, че никой не чете "дребния шрифт" си е проблем на четящия...
прав си, Боби, но трябва да бъде забранен 'дребния шрифт'. дет' се вика - да има едно задължително каре, което включва обощена и крайна информация за кредита и заема не по-малко от 25% от лист А4
да се говори за "арест за всички банкери" е несериозно.. ти дай баницата на някого, после го арестувай за това, че я е изял.
Просто трябва да четете, преди да подписвате. И в момента банките са длъжни да цитират ГПР, което включва всички такси. Не, че обичам банките и нямам идеи за тях...
Може и да се реформира, но трябва да е радикално. Аз също като икономист ви казвам, че съвременната банкова система е в основата на ЗЛЕ работещата икономика. За да не бъда голословен http://alterinformation.wordpress.com/2012/12/27/905262/
Не съм съгласен с промяна в закона. Особено ценни в банковия сектор са хората от естествените науки -математика, физика, статистика, както и завършилите право. Не е необходимо да са счетоводители (за целна банката има съответен финансов и MIS отдел, в който работят сертифицирани счетоводители и одитори). Имайки дългогодишен опит в банковия сектор в чужбина бих посочил, че е изумителен фактът, че в България ВСИЧКИ СЕ ПИШАТ ФИНАНСИСТИ И ИСКАТ С ВЛИЗАНЕТО ДА СТАНАТ МАНАДЖЕРИ.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation