Право на всяко домакинство да произвежда ток, чрез прилежащи към дома мини-ел.станции(фотоволтаици, френелови панели, браун газ и т.н.) Без задължението да продава тока на държавата. Официално оповестяване на всички нови технологии в бранша.
Според мен и в момента не си задължен да продаваш електроенергията си, просто всеки го прави, понеже има икономическа изгода. Моля те цитирай кой член точно от закона ти пречи.
Например в Германия над 50% от ВЕИ мощностите са собственост на частници или фермери. (виж графиката към статия "Germany’s Renewable Ownership Society – the Green Middle Class"). Либерализацията работи. Затова от ЕК я промотират като добра практика.
Според мен идеята е много добра, но практически неизпълнима. Един пример: Трябва да се спре тока в квартал Х, поради ремонтни дейности. Квартал Х има У домашни производители прикачени към мрежата за ниско напрежение. Как да ги слрем всичките тези У призводители, да да може квартала Х да остане без напрежение!? Освен това има и друг - технологичен проблем свързан с регулирането на енергийната система, която реално може да стане неуправляема.
Смятам, че всяко домакинство има правото да произвежда и консумира необходимите му ресурси, от храната до тока. Познатите ни и скритите(умишлено), нови технологии с различна степен на ефективност, позволяват това да се случи. Смятам, че продажбата на така произведената енергия не трябва да е задължителна. При по-голяма инвестиция, оставащи количества енергия и желание на лицата би трябвало да могат и да продават излишъка си на държавата, ако това и е необходимо!
За съжаление всички пазари свързани с калории, към момента, са регулирани и/или не могат да действат без субсидии. Това важи както за земеделие и животновъдство (като стратегически за всяка страна сектори), така и за фосилната и възобновяема енергетика. Промяната трябва да бъде фундаментална, но това би попречило на икономиката, което ще рефлектира върху доходите, а после всички ще скочат срещу промяната. Трябва да измислим начин за енергийна независимост на домакинствата и тя да се стимулира!
Теоритично това ще стане възможно с въвеждането на Третия енергиен пакет (който от ЕК ни задължават да въведем). На практика, обаче, технологиите в България са толкова остарели, че е невъзможно следенето и на сега съществуващите мощности. http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/11/02/1938986_gusta_zelena_kasha/ Изходът е само един - умни мрежи, но за това все пак пазарът трябва да се либерализира, а мрежата - модернизира.
This content is created by the open source Your Priorities citizen engagement platform designed by the non profit Citizens Foundation